GLPI Plugin - Fields - en to ja_JP translation catalogue (70 entries)

en: - some deleted fields may still be present in database (bug introduced in version %s and fixed in version %s)
ja_JP:  - 削除済みフィールドのいくつかがデータベースに残っています（バージョン %s のバグによるもので、バージョン %s で修正済み）

en: -> "%s.%s" has been deleted.
ja_JP: -> "%s.%s" を削除しました。

en: -> "%s.%s" should be deleted.
ja_JP: -> "%s.%s" は削除すべきです。

en: Add a new field
ja_JP: 新しいフィールドを追加

en: Add condition to hide block
ja_JP: ブロックを非表示にする条件を追加

en: Add new status override
ja_JP: 状態による上書きを追加

en: Add tab
ja_JP: タブを追加

en: Additional fields
ja_JP: 追加フィールド

en: Allowed values
ja_JP: 利用できる値

en: Block
ja_JP: ブロック

en: Check database to detect inconsistencies.
ja_JP: 不整合を検出するためにデータベースをチェックしてください。

en: Component items
ja_JP: コンポーネント項目

en: Condition to hide block | Conditions to hide block
ja_JP[0]: ブロックを非表示にする条件

en: Container name is too long for database (digits in name are replaced by characters, try to remove them)
ja_JP: データベースに保存するコンテナ名が長すぎます（名前の数字は文字に置き換える処理を行います。数字を削除してみてください）

en: Database contains orphaned data from %s improperly deleted field(s).
ja_JP: %s で不適切に削除したフィールドの孤立したデータがデータベースに残っています。

en: Database was containing orphaned data from %s improperly deleted field(s).
ja_JP: %s で不適切に削除したフィールドの孤立したデータがデータベースに残っていました。

en: Date
ja_JP: 日付

en: Date & time
ja_JP: 日時

en: Default value
ja_JP: 既定値

en: Default value will be configurable once field will be created.
ja_JP: フィールドを作成した後でも、既定値は設定可能です。

en: Dropdown
ja_JP: ドロップダウン

en: Everything is in order - no action needed.
ja_JP: すべては順調です - 操作は不要です。

en: Export to YAML
ja_JP: YAML 形式でエクスポート

en: Field
ja_JP: フィールド

en: Field name is too long for database (digits in name are replaced by characters, try to remove them)
ja_JP: データベースに保存するフィールド名が長すぎます（名前の数字は文字に置き換える処理を行います。数字を削除してみてください）

en: Fields
ja_JP: フィールド

en: Fix container names
ja_JP: コンテナ名を修正する

en: Fix fields names
ja_JP: フィールド名を修正する

en: GLPI item
ja_JP: GLPI アイテム

en: Header
ja_JP: ヘッダー

en: Insertion in the form (before save button)
ja_JP: フォームに挿入（保存ボタンの前）

en: Insertion in the form of a specific tab (before save button)
ja_JP: フォームの特定のタブに挿入（保存ボタンの前）

en: Label
ja_JP: ラベル

en: Language
ja_JP: 言語

en: Multiple dropdown
ja_JP: 複数のドロップダウン

en: MySQL tables installation
ja_JP: MySQL テーブルのインストール

en: MySQL tables uninstallation
ja_JP: MySQL テーブルのアンインストール

en: No field for this block
ja_JP: このブロック用のフィールドがありません

en: No item found
ja_JP: アイテムがありません

en: Number
ja_JP: 数値

en: Override by status
ja_JP: 状態による上書き

en: Read only
ja_JP: 読取専用

en: Regenerate container files
ja_JP: コンテナファイルを再生成

en: Regenerate containers files
ja_JP: コンテナファイルを再生成

en: Regenerates containers files.
ja_JP: コンテナファイルを再生成します。

en: Rich Text
ja_JP: リッチテキスト

en: Run "%s" to fix database inconsistencies.
ja_JP: 「%s」を実行してデータベースの不整合を修復してください。

en: Some URL fields contains invalid links
ja_JP: 不正なリンクを含む URL フィールドがあります

en: Some mandatory fields are empty
ja_JP: 未入力の必須項目があります

en: Some numeric fields contains non numeric values
ja_JP: 非数値が入っている数値フィールドがあります

en: Status overrides
ja_JP: 状態による上書き

en: Tab
ja_JP: タブ

en: Text (multiples lines)
ja_JP: テキスト（複数行）

en: Text (single line)
ja_JP: テキスト（単一行）

en: The plugin can't be uninstalled when the plugin is disabled
ja_JP: プラグインが無効だと、プラグインをアンインストールできません

en: This command will check database to detect following inconsistencies:
ja_JP: このコマンドで以下のデータベースの不整合を検出します :

en: This command will clean up all files generated by the plugin and regenerate them.
ja_JP: このコマンドでプラグインが生成したすべてのファイルを初期化し、再生成します。

en: Updating generated containers files
ja_JP: 生成済みコンテナ ファイルを更新しています

en: Updating generated dropdown files
ja_JP: 生成済みドロップダウン ファイルを更新しています

en: Use this option to actually fix database
ja_JP: この設定で、実際にデータベースを修復します

en: Yes/No
ja_JP: はい・いいえ

en: You cannot add same field 'dropdown' on same bloc
ja_JP: 1 つのブロック内に、同じ「ドロップダウン」項目を複数追加することはできません。

en: You cannot add several blocks with type 'Insertion in the form of a specific tab' on same object tab
ja_JP: 「フォームの特定のタブに挿入」型のブロックを、1 つのオブジェクトのタブ上に複数配置することはできません

en: You cannot add several blocks with type 'Insertion in the form' on same object
ja_JP: 「フォームに挿入」型のブロックを、同じオブジェクトに複数配置することはできません

en: You cannot add several blocs with identical name on same object
ja_JP: 1 つのオブジェクトに、同じ名前のブロックを複数配置することはできません

en: You must specify an item type, search option and condition.
ja_JP: 検索設定と状態では、アイテムの型を特定する必要があります。

en: not under
ja_JP: 以上

en: regular expression matches
ja_JP: 正規表現での照合

en: show
ja_JP: 表示

en: under
ja_JP: 未満
