GLPI Plugin - Escalade - en to tr_TR translation catalogue (54 entries)

en: Escalate ticket
tr_TR: Destek kaydını üste aktar

en: Comment
tr_TR: Açıklama

en: Assign me as an observer
tr_TR: Beni gözlemci olarak ata

en: Escalation
tr_TR: Üste aktarma

en: Reassign the ticket to group
tr_TR: Destek kaydını bir gruba ata

en: full assignation history
tr_TR: Tam atama geçmişi

en: View full history
tr_TR: Tam geçmişi görüntüle

en: Tickets to follow (escalated)
tr_TR: İzlenecek destek kayıtları (üste aktarılmış)

en: Tickets to close (escalated)
tr_TR: Kapatılacak destek kayıtları (üste aktarılmış)

en: Requester user of the ticket
tr_TR: Destek kaydı isteğinde bulunan kullanıcı

en: Group escalated in the ticket
tr_TR: Destek kaydında üste aktarılmış grup

en: Manager of the group escalated in the ticket
tr_TR: Destek kaydında üste aktarılmış grubun yöneticisi

en: Requester user of the task/reminder
tr_TR: Görev/anımsatıcı isteğinde bulunan kullanıcı

en: Last group escalated in the ticket
tr_TR: Destek kaydında üste aktarılmış son grup

en: Manager of last group escalated in the ticket
tr_TR: Destek kaydında üste aktarılmış son grubun yöneticisi

en: Solve date modification
tr_TR: Tarih değişikliğini çöz

en: Solution provided, back to the group
tr_TR: Çözüm sağlandı, gruba geri git

en: Solution rejected, return to the group
tr_TR: Çözüm reddedildi, gruba geri git

en: Escalation to the group %s.
tr_TR: %s grubuna üste aktarma.

en: Error : get old ticket
tr_TR: Hata : Eski destek kaydı alma

en: Error : adding new ticket
tr_TR: Hata : Yeni destek kaydı ekleme

en: Error : adding link between the two tickets
tr_TR: Hata : İki destek kaydı arasında ilişki ekleme

en: This ticket has been cloned from the ticket num
tr_TR: Bu destek, destek kaydı numarasından

en: Error : adding followups
tr_TR: Hata : İzleme ekleme

en: Error : adding actors (user)
tr_TR: Hata : Aktör ekleme (kullanıcı)

en: Error : adding actors (group)
tr_TR: Hata : Aktör ekleme (grup)

en: Error : adding documents
tr_TR: Hata : Belge ekleme

en: Escalate
tr_TR: Üste aktar

en: You must select a group.
tr_TR: Bir grup seçmelisiniz.

en: Configuration Escalade plugin
tr_TR: Üste aktarma eklentisi yapılandırması

en: Remove old assign group on new group assign
tr_TR: Eski atanmış grubu yeni atanacak grup üzerine taşı

en: show group assign history visually
tr_TR: Grup atama geçmişini görsel olarak görüntüle

en: Escalation history in tasks
tr_TR: Görevlerde üste aktarma geçmişi kaydedilsin

en: Remove technician(s) on escalation
tr_TR: Üste aktarmada teknisyenler kaldırılsın

en: Ticket status after an escalation
tr_TR: Üste aktarma sonrası destek kaydı durumu

en: Assign ticket to initial group on solve ticket
tr_TR: Destek kaydının çözümlenmesi için başlangıçta atanacak grup

en: Assign the technical manager on ticket category change
tr_TR: Destek kaydı kategorisi değiştiğinde atanacak teknik yönetici

en: Assign the technical group on ticket category change
tr_TR: Destek kaydı kategorisi değiştiğinde atanacak teknik grup

en: Clone and link tickets
tr_TR: Destek kayıtlarını çoğalt ve bağla

en: Close linked tickets at the same time
tr_TR: Bağlantılı destek kayıtları aynı anda kapatılsın

en: Assign me as observer by default
tr_TR: Varsayılan olarak beni gözlemci ata

en: Use the technician's group
tr_TR: Teknisyenin grubu kullanılsın

en: at creation time
tr_TR: oluşturulma zamanında

en: at modification time
tr_TR: değiştirilme zamanında

en: Remove requester(s) on escalation
tr_TR: Üste aktarmada İstekte bulunanlar kaldırılsın

en: Display delete button
tr_TR: Sil düğmesi görüntülensin

en: Enable filtering on the groups assignment
tr_TR: Grup atamaları süzülebilsin

en: Default (not managed by plugin)
tr_TR: Varsayılan (eklenti tarafından yönetilmez)

en: Bypass filtering on the groups assignment
tr_TR: Grup atamalarında süzgeçler atlansın

en: missing parameters
tr_TR: Parametreler eksik

en: Group concerned by the escalation
tr_TR: Üste aktarma grubu

en: Number of escalations
tr_TR: Üste aktarma sayısı

en: Number of escalations between two groups
tr_TR: İki grup arasındaki üste aktarma sayısı

en: Clone and link
tr_TR: Kopyala ve ilişkilendir
