GLPI Plugin - Escalade - en to fr_FR translation catalogue (53 entries)

en: Escalate ticket
fr_FR: Escalader le ticket

en: Comment
fr_FR: Commentaire

en: Assign me as an observer
fr_FR: M'assigner en tant qu'observateur

en: Escalation
fr_FR: Escalades

en: Reassign the ticket to group
fr_FR: Réassigner le ticket au groupe

en: full assignation history
fr_FR: historique d'assignation complet

en: View full history
fr_FR: Afficher l'historique complet

en: Tickets to follow (escalated)
fr_FR: Tickets à suivre (escaladés)

en: Tickets to close (escalated)
fr_FR: Tickets à clôturer (escaladés)

en: Requester user of the ticket
fr_FR: Utilisateur demandeur du ticket

en: Group escalated in the ticket
fr_FR: Groupe d'escalade du ticket

en: Manager of the group escalated in the ticket
fr_FR: Responsable du groupe en escalade du ticket

en: Requester user of the task/reminder
fr_FR: Utilisateur demandeur de la tâche/rappel

en: Last group escalated in the ticket
fr_FR: Dernier groupe escaladé du ticket

en: Manager of last group escalated in the ticket
fr_FR: Responsable du dernier groupe escaladé du ticket

en: Solve date modification
fr_FR: Date de modification de la résolution

en: Solution provided, back to the group
fr_FR: Solution apportée, retour vers le groupe

en: Solution rejected, return to the group
fr_FR: Solution rejetée, renvoi vers le groupe

en: Escalation to the group %s.
fr_FR: Escalade vers le groupe %s.

en: Error : get old ticket
fr_FR: Erreur : erreur récupération ancien ticket

en: Error : adding new ticket
fr_FR: Erreur : ajout du nouveau ticket

en: Error : adding link between the two tickets
fr_FR: Erreur : ajout lien entre les deux tickets

en: This ticket has been cloned from the ticket num
fr_FR: Ce ticket a été cloné depuis le ticket n°

en: Error : adding followups
fr_FR: Erreur: ajout des suivis

en: Error : adding actors (user)
fr_FR: Erreur : ajout des acteurs (utilisateur)

en: Error : adding actors (group)
fr_FR: Erreur : ajout des acteurs (groupe)

en: Error : adding documents
fr_FR: Erreur : ajout des documents

en: Escalate
fr_FR: Escalader

en: You must select a group.
fr_FR: Vous devez sélectionner un groupe.

en: Configuration Escalade plugin
fr_FR: Configuration du plugin Escalade

en: Remove old assign group on new group assign
fr_FR: Supprimer les anciens groupes lors de l'ajout d'un nouveau

en: show group assign history visually
fr_FR: Afficher l'historique d'assignation de groupe de manière visuelle

en: Escalation history in tasks
fr_FR: Historique des escalades dans les tâches

en: Remove technician(s) on escalation
fr_FR: Suppression des techniciens lors d'une escalade

en: Ticket status after an escalation
fr_FR: Statut du ticket après une escalade

en: Assign ticket to initial group on solve ticket
fr_FR: Réassigner le ticket au groupe initial

en: Assign the technical manager on ticket category change
fr_FR: Assigner le responsable technique lors d'un changement de catégories

en: Assign the technical group on ticket category change
fr_FR: Assigner le groupe technique au changement de catégorie

en: Clone and link tickets
fr_FR: Cloner et lier un ticket

en: Close linked tickets at the same time
fr_FR: Clôturer les tickets liés en même temps

en: Assign me as observer by default
fr_FR: M'assigner en tant qu'observateur par défaut

en: Use the technician's group
fr_FR: Prendre le groupe du technicien

en: at creation time
fr_FR: À la création

en: at modification time
fr_FR: À la mise à jour

en: Remove requester(s) on escalation
fr_FR: Retirer le(s) demandeur(s) lors d'une escalade

en: Display delete button
fr_FR: Afficher le bouton de suppression

en: Enable filtering on the groups assignment
fr_FR: Activer le filtrage sur les groupes d'attribution

en: Bypass filtering on the groups assignment
fr_FR: Outrepasser le filtrage lors de l'assignation de groupes

en: missing parameters
fr_FR: paramètres manquants

en: Group concerned by the escalation
fr_FR: Groupe concerné par l'escalade

en: Number of escalations
fr_FR: Nombre d'escalades

en: Number of escalations between two groups
fr_FR: Nombre d'escalades entre deux groupes

en: Clone and link
fr_FR: Cloner et lier
